Logo child free
Image
tytuł strony Polskie rymowanki albo ceremonie
Image

O PROJEKCIE

Image

POLSKIE RYMOWANKI ALBO CEREMONIE to ponadgatunkowy eksperyment artystyczny na styku muzyki, współczesnej dramaturgii i sztuk wizualnych - album audiowizualny złożony z dziesięciu animowanych teledysków. Album będzie dostępny na stronie WTL w wersji z tłumaczeniem PJM oraz audiowstępami – dla osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku.

Kolejne klipy układają się w opowieść o młodym chłopaku, który postanawia skonfrontować się z przeszłością swojej rodziny i własną tożsamością. Rozmowy z bliskimi odsłaniają przed nim kolejne rozdziały rodzinnej historii – trudnej i pełnej tragicznych wydarzeń.

„Dziadek przeżył Wołyń / A ja nigdy go nie przeżyję / Jedyne na co mnie ku***a stać to go wymyślić”- mówi Bohater, próbując udźwignąć spadające na niego zwały pamięci historycznej i dopadający go nieoczekiwanie w trzecim pokoleniu posttraumatic stress disorder.

Narracja POLSKICH RYMOWANEK… to brawurowy rapowany monolog, wybuchowa mieszanka języka ulicy z poetyką narracji historycznej. Twórcy, adresując swój projekt do młodzieży, zadbali o bliskie młodemu odbiorcy środki przekazu: muzykę inspirowaną polskim rapem, nowoczesne animacje i dynamiczny montaż.

Album jest oparty na tekście Andrzeja Błażewicza i muzyce Jacka Szymkiewicza w wykonaniu Grzegorza Borowskiego - w roli Bohatera i narratora opowieści. Stronę wizualną projektu, czyli animacje 2D stworzył kolektyw artystów złożony ze scenografki Katarzyny Leks, kostiumografki Julii Kosmynki oraz artysty wideo Michała Jankowskiego. Nad całością czuwała reżyserka Marta Streker.

Pomysł na POLSKIE RYMOWANKI ALBO CEREMONIE narodził się w teatrze, ale nie są one spektaklem online. To nowatorski formalnie projekt nie wpisujący się w żaden gatunek teatralny, odważny eksperyment multimedialny z mocnym społecznym przekazem.